Jak czyścić tapicerkę skórzaną?


Pamiętamy jeszcze czasy, kiedy skórzana tapicerka była rzadkością wśród samochodów poruszających się po drogach. Uważana była za oznakę luksusu i znak prestiżu dla właściciela i samochodu. Skóra w samochodzie nie jest już popularnym wyborem. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, niewielu producentów stosuje trwałe i prawdziwe skóry, które po latach potrafią pachnieć i zaskakiwać swoim świetnym stanem. (Pamiętacie starsze Mercedesy?). Większość samochodów w salonie może być wyposażona w skórzaną tapicerkę lub jej ekologiczną wersję.

Ponieważ producenci stosują materiały gorszej jakości, a skórzanych wnętrz wciąż przybywa, czas odpowiedzieć sobie na pytanie jak i dlaczego należy dbać o skórę w samochodzie.

Zacznijmy od początku i przejdźmy do linii produkcyjnej samochodu. Skórzana tapicerka jest barwiona specjalnym barwnikiem, a następnie nakładana jest syntetyczna powłoka, która chroni ją przed uszkodzeniami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Z czasem ulega ona zużyciu i blaknie. Powoduje to osłabienie struktury tapicerki. Z czasem traci ona swoją elastyczność i sprężystość. Pierwsze oznaki suchych plam i zagięć są niewielkie. Są to miejsca, w których najczęściej gromadzi się brud. Może on również powodować pęknięcia i przetarcia. Może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi, niewłaściwą pielęgnacją, a także promieniowaniem UV. Do elementów najbardziej narażonych na uszkodzenia należą kierownica, boczki foteli i podłokietnik.

Jak czyścić i konserwować skórzaną tapicerkę we wnętrzu samochodu?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne odkurzenie wnętrza. Kurz i piasek z trudno dostępnych miejsc można usunąć za pomocą szczotki z miękkim włosiem i pędzla. Najbardziej powierzchowne zabrudzenia znajdują się w zagięciach i fugach. Nie należy używać ściągaczki zbyt mocno do skóry. Niektóre wnętrza mogą być bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Zabierzmy się za czyszczenie. Użyj produktu Leather Cleaner wraz z gąbką lub gąbką z naturalnego włosia i czystą mikrofibrą. Aby uzyskać gęstą pianę, możesz również użyć pistoletu do piany. Pozwoli Ci to na większą pracę na olejowanej powierzchni i zmniejszy zużycie produktu. Upewnij się, że tekstura farby jest prawidłowa na małym obszarze. Pracuj tylko na małych obszarach skóry. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podziel duże powierzchnie. Aby uniknąć mechanicznych uszkodzeń tapicerki, używaj delikatnego nacisku. Do trudno dostępnych miejsc zalecane są specjalne akcesoria. Użyj mikrofibry, aby usunąć pianę, która pozostała po szczotkowaniu. Kontynuuj proces, aż ściereczka będzie czysta. Pozostawić tapicerkę do całkowitego wyschnięcia.

Ostatnim etapem pielęgnacji skóry jest impregnacja. Przygotuj wacik ze środkiem konserwującym Leather Protector. Niewielką ilością zwilżyć aplikator i nanieść na całą tapicerkę skórzaną. Po kilku minutach możesz dodać kolejną warstwę. Gdy preparat całkowicie wchłonie się w skórę, możesz nałożyć kolejną warstwę. Naturalny zapach skórzanej tapicerki będzie teraz subtelnie podkreślał jej świeżość, walory estetyczne i świeżość.

Jakiego środka do czyszczenia skóry użyć?

Polecamy Leather Cleaner Chemotion, który ma zbliżone PH do skóry. Środek ten przeznaczony jest do regularnego czyszczenia i zapewnia najwyższe bezpieczeństwo. Silnie alkaliczne środki chemii gospodarczej takie jak APC i chemia gospodarcza mogą powodować odbarwienia, uszkodzenia i pęknięcia.

Jakiego środka należy używać do ochrony skóry?

Leather Protector jest produktem, który może być stosowany do konserwacji skóry. Działa jako odżywka i impregnat do skóry. Zawiera również filtry UV. Sprawia, że skóra jest miękka i nawilżona. Zapobiega pękaniu i wysychaniu. Wydziela delikatny, naturalny zapach skóry i nadaje jej matowe wykończenie.

Jak często należy czyścić tapicerkę skórzaną?

Wszystko zależy od intensywności użytkowania pojazdu, jego wieku i stanu tapicerki. W przypadku jasnych wnętrz wystarczy obserwacja, aby określić właściwy czas. Natomiast w przypadku ciemnych wnętrz warto przeprowadzić test. Można zwilżyć niewielką porcję mikrofibry środkiem Leather Cleaner, a następnie wyczyścić fragment tapicerki. Jeśli na ściereczce pojawią się zabrudzenia, będzie to znak, że czas na odświeżenie. Dobrym pomysłem jest czyszczenie wnętrza przynajmniej raz w roku i kilkukrotne zastosowanie preparatu konserwującego. Dzięki temu wnętrze będzie w doskonałym stanie przez wiele lat.

Akcesoria są kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów czyszczenia i impregnacji. Zapoznaj się z naszymi kompletnymi zestawami.

Życzymy Ci pięknego i czystego wnętrza. To Twój drugi dom.

 

 

Autor